Her Öğrenci ve Öğretmenin Mutlaka İzlemesi Gereken 15 Film

1) 3 İdiots ( 3 Aptal)

Üç kafadar arkadaşın üniversite maceralarının anlatıldığı bu filmde eğitim sistemlerinin eksiklerini, yapılan hataları ve öğrenci yetiştirmekten çok robot yetiştirmeye yönelik eğitim anlayışının hem komik hemde dramatik motiflerle anlatılmıştır. Filmde Amir Khan’nın üst düzey oyunculuğu seyir zevki yüksek bir o kadar da düzeni sorgulatıcı bir sistem sunuluyor. Öğrencilerin daha meraklı, daha girişimci olması vurgusunun yapıldığı içeriğiyle hayatınızda unutamayacağınız izler bırakacak anlamlı ve eğitici bir film.


2) Koro

Film savaş sonrası Fransa’da 1949 yılında geçer. İşsiz müzik öğretmeni Clement Mathieu gelen bir teklif üzerine yatılı erkek öğrencilerden oluşan bir okulda işe başlar.Okulun müdürü (François Berléand) ise öğrencilere karşı oldukça sert davranmakta, hücre cezası ve dayak gibi acımasız cezalar vererek disiplini sağlamaya çalışmaktadır. Bu gibi cezalar ile hiçbir sonuca varılamayacağını düşünen Clement, cezaların caydırıcı olmak bir yana öğrencilere ispiyonculuğa özendireceğini ve aralarındaki çatışmanın artacağını düşünür. Aklına gelen en iyi çözüm, en iyi bildiği iş olan müzik sayesinde öğrencilere ulaşarak onlara farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilmek olur.


3) Like Stars on Earth ( Yeryüzündeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir

8 yaşındaki tembel ve aşırı yaramaz olduğu söylenen bir çocuğun, bu durumunun sebepleri araştırılıp, yardımsever bir öğretmen tarafından çözüme kavuşturulacaktır.
Eğitime ilk adımı attığımızdan itibaren fikirlerimizin ve düşünce hayatımızın sürekli olarak bir kalıba sokulmaya çalışıldığını, farklı bir üslupla eleştiren film çocukların yapmak istemedikleri şeylere zorlanınca sahip oldukları potansiyellerinin kaybolabileceklerini açık bir şekilde ifade ediyor. Eğitim çağının başındaki çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğinin anlatıldığı film her aile için bir numune oluyor.


4) Sınav

Türk sinemasında bir çok ilke imza atan Sınav, hem çok farklı konusu hem de zengin oyuncu kadrosuyla üniversite hazırlık sürecinin psikolojik etkilerini çok farklı açılardan ekrana yansıtıyor. Öğrencilerin ve velilerin duygusal dünyası ve aslında hep var olan sorunları filmde açıkca gösterilmiş. Herkesin kendinden bir pay bulacağı filmde birde Jean Cloude Van Damme’ın oynaması izleyenlere müthiş bir seyir zevki sunuyor.

5) Ölü Ozanlar Derneği

Üniversiteye hazırlık için yatılı bir okula gönderilen gençlerin hayalleriyle ailelerinin istekleri arasında kalmasını betimleyen bir film. Yaşamın sadece ders çalışmaktan ibaret olmadığını hayallerinin peşinden gitmelerini söyleyen bir öğretmen. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

6) Good Will Hunting / Can Dostum

IQ olarak fazlasıyla dahi ve zeki fakat bir o kadar da duygusal olup bir şirkette temizlikçi olarak çalışan öğrencisinin,hayatını anlamlandırmaya çalışan bir öğretmenin ve bu öğrencisinin hikayesini etkileyici bir şekilde anlatan bir film. Temizlik sırasında tahtada gördüğü çözülmesi imkansız bir matematik sorusunu çözen öğrenci hocasının dikkatini çekmeyi başarır ve hikaye burada başlar.


7) Goodbye Children (Elveda Çocuklar)

II. Dünya Savaşı yıllarında Naziler gözetiminde bir okul ve sıkı dost iki öğrenciyi konu alıyor. Naziler’e rağmen üç Yahudi öğrenciyi okulda saklamayı başaran okul yönetiminin yaptığı çalışmalar anlatılıyor. Üzücü fakat izlenilmesi gereken bir film.


8) The Class ( Sınıf )

Öğrencileriyle iyi ilişkiler kuran, onların her şeyi sorgulamalarına izin veren, söylediklerini, yargılamayan,yadırgamayan,yeri geldiğinde öfkelenmelerine bile izin veren bir öğretmenin filmi. Yavaş yavaş ilerleyen film uzun sürmektedir fakat çok şey anlatmaktadır.


9) BlackSiyah – 2005 – IMDb 8.2

Konuşamayan ve herkese kendini kapatan bir çocuğu konu alan filmde, anne ve babanın çocuğu eğitilmediğinden bir öğretmen tutmasıyla işler değişir. Baba öğretmeni istemez fakat öğretmen o kadar zor gelişen bir öğrenciye bile inanılmaz dokunuşlarla neler yapabileceğini gösterir. Hem anne hem baba öğretmene minnettar kalır. Kesinlikle izlenilmesi gereken bir filmdir.


10) Sevgili Öğretmenim

Film, bir büyük müzisyen ve bestecinin, geçici olarak müzik öğretmenliği yapmasını, öğrencilerinden aldığı ilhamı anlatıyor. Richard Dreyfuss bu filmiyle, en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı.

11.Kara Tahta – Blackboards – 2000 – IMDb 7.0

Filmin Konusu : Cannes Film Festivali’nde jüri büyük ödülü almış olan Kara Tahta, İran kırsalında kendilerine öğrenci arayan öğretmenleri konu almaktadır. Savaş sonrası yıkımının yaşandığı bir toplumda, sırtlarına yükledikleri kara tahtalarla eğitim için seyahat eden öğretmenler, kara tahtaları sadece eğitim için kullanmayacaktır.

12) İki Dil Bir Bavul – 2008 – IMDb 7.5

Filmin Konusu : Üniversiteden yeni mezun olmuş ve köye atanmış bir öğretmenin okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir ortamdaki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık olacağız.

13) Sessizlik – Do-ga-ni – IMDb 8.1

 Kang In-Ho , Moojin şehrinde işitme engelliler için görevlendirilmiş ve henüz yeni atanmış bir öğretmendir. Seo Yoo-jin  de Moojin İnsan Haklarını Koruma Merkezi’nde çalışmaktadır. Okulda gizlice uygulanan şiddeti ve başka korkunç şeyleri günışığına çıkarmak için birlikte çalışırlar…

14) Whiplash – 2014 – IMDb 8.5

Prestijli müzik okulu Shaffer’da 1. sınıfta okuyan 19 yaşındaki Andrew Neiman (Miles Teller), hırslı bir davulcudur ve günün birinde efsaneler arasına girmeyi hayal etmektedir. Buranın en önemli orkestrasının şefi ise Terrence Fletcher (JK Simmons) adında, oldukça katı eğitim prensipleri uygulayan bir müzisyendir. Günün birinde Neiman’ın yeteneği Fletcher tarafından farkedilir ve okulun ana orkestrasına alınır. Fletcher’ın gözüne girebilmek için insanüstü bir çalışma sergileyen, ailesini ve özel hayatını bile bir kenara atan Neiman ile Fletcher’ın arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlayacaktır.

15) Öğretmen – 1988

Köy okulundaki başarıları sebebiyle ödül olarak İstanbul’a tayin olan Hüsnü Öğretmenin tanımadığı bu şehirdeki mücadelesi anlatılıyor. Büyük Usta Kemal Sunal varsa ve konu bir öğretmense izlemenizi yüksek sesle tavsiye ediyoruz. Filmde Cahit BERKAY’ın müziklerine de yer verilmesi filmi defalarca izlemeye değer kılmaktadır.