Çanakkale ve Veda Filmi

Çanakkale 1915

Uzun Metraj, Kurmaca

Film, Çanakkale Savaşı’na katılan iki arkadaşın öyküsünü anlatır. Birinci Dünya Savaşı başlayınca ülkede seferberlik ilân edilir. Eli silâh tutan her erkek savaşa katılmaya başlar. Aynı köyde yaşayan Veli ve Mehmet Ali de beraber yola çıkarlar. İlk önce Çanakkale Deniz Harbi’ne katılan iki arkadaş, daha sonra Mustafa Kemal’in komutanı olduğu birliğe atanacaktır.

Veda Filmi Konusu:

Veda, Zülfü Livaneli‘nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği bir filmdir. Filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü Sinan Tuzcu canlandırmaktadır.

10 Kasım 1938… Büyük Önder Atatürk’ün son iki saati…Türkiye yasta ama biri daha fazla, Salih Bozok…

Çocukluk arkadaşı Salih Bozok’un Atatürk ile yaşadığı bir ömrün en çarpıcı anları, duyduğu derin dostluk beyaz perdeye aktarılıyor.

Öyle duygular ki bunlar; Salih Bozok en yakın arkadaşının olmadığı bir hayatı reddediyor… Ailesini ve hayatını hiçe sayarak Atatürk’ün öldüğü an O da kendini vuruyor. Filmde, Salih Bozok’un oğlu Muzaffer’e yazdığı mektupla geçmişe dönüp, bu zaman zarfı içinde Atatürk’ün askeri kimliği, vatan uğruna fedakarlıkları ve özel hayatından kesitler anlatılıyor. Türk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşu, bir ulusa ışık tutuşu VEDA mektubunda aktarıyor..

Çanakkale, 1915, Film, Türkçe, Belirli Gün, Atatürk,